سی‌وپنجمین دوره نمایشگاه کتاب تهران (1403)، در دو قالب نمایشگاه مجازی و فیزیکی و با تکرار تجربه حضور ناشران و با شعار «بخوانیم و بسازیم» برگزار می‌شود.

نمایشگاه کتاب

زمان برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب ۱۴۰۳ تهران

سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از تاریخ نوزدهم اردیبهشت ماه کار خود را آغاز کرده و تا بیست و نهم اردیبهشت ماه به فعالیت خود ادامه می‌دهد (۱۴۰۳/۰۲/۱۹ الی ۱۴۰۳/۰۲/۲۹). همزمان با برگزاری بخش حضوری نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ تهران، بخش مجازی نمایشگاه کتاب نیز در سامانه book.icfi.ir امکان خرید برای علاقه‌مندان به کتاب را در ۲۴ ساعت شبانه‌روز مهیا می‌کند.

مکان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران ۱۴۰۳

این دوره از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیز طبق سنت چند ساله برگزاری نمایشگاه به منظور دسترسی آسان‌تر بازدید کننده‌ها در مصلای امام خمینی (ره) برپا می‌گردد. در ادامه می‌توانید راه‌های دسترسی، ورودی‌ها، پارکینگ‌ها، امکانات و … را که برای شما تهیه کرده‌ایم مطالعه بفرمائید.

نمایشگاه کتاب 1403| زمان+مکان+بن و تخفیف

ساعت کاری نمایشگاه بین المللی ۱۴۰۳ کتاب تهران

نمایشگاه کتاب کار خود را از ساعت ۱۰ صبح آغاز کرده و درهای نمایشگاه تا ساعت ۸ شب به روی بازدیدکنندگان و مشتاقان کتاب و کتابخوانی باز خواهد بود. (۱۰:۰۰ الی ۲۰:۰۰)

خرید از نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳

برای خرید کتاب از نمایشگاه بین‌المللی کتاب ۱۴۰۳ تهران می‌توان به دو شیوه حضوری و غیرحضوری (مجازی) اقدام کرد. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که امکان استفاده از بن کارت تخفیف در خرید حضوری وجود ندارد.

 • خرید به صورت حضوری

همانند دوره‌های قبل، امکان خرید به صورت فیزیکی و حضوری در نمایشگاه برای بازدید کنندگان فراهم شده است و هر ناشر ملزم است، آثار منتشر شده از سال ۱۳۹۹ به بعد خود را در معرض دید افراد بازدیدکننده قرار دهد؛ به‌عبارت دیگر ناشر نمی‌تواند هر اثری را در نمایشگاه عرضه کند.
در هر غرفه، کارتخوان وجود دارد تا بازدیدکنندگان بتوانند از این طریق هزینه خرید کتاب را بپردازند؛ البته این بدان معنا نیست که امکان خرید با پول نقد وجود ندارد.

 • خرید به صورت غیر حضوری

بخش مجازی نمایشگاه کتاب بین المللی تهران برای آن دسته از افرادی که فهرست کتاب‌های مدنظر خود را از قبل تهیه کرده‌اند گزینه بسیار مناسبی است؛ علاوه‌براین در خرید به شیوه مجازی از نمایشگاه کتاب تهران می‌توان از بن‌کارت تخفیف استفاده کرد.

همه ناشران شرکت‌کننده می‌توانند با ثبت‌نام در سایت نمایشگاه مجازی ( book.icfi.ir) و در قسمت پنل ناشران و کتاب فروشی‌ها برا هر اثر خود که مطابق با شرایط نمایشگاه است، یک صفحه اختصاصی ایجاد کنند. در این صفحه اطلاعاتی ازجمله مشخصات مربوط به کتاب، تصویر جلد کتاب، نام نویسنده، مولف، مترجم، ناشر و غیره درج شده است. هرصفحه به درگاه بانکی متصل است؛ بنابراین خریدار نمایشگاه مجازی، می‌تواند از این درگاه هزینه کتاب خریداری شده را پرداخت کند.

نمایشگاه مجازی ۱۴۰۳ تهران

سی‌وپنجمین نمایشگاه کتاب تهران، مشابه دو دوره قبل یعنی ادوار سی‌وسوم و سی‌وچهارم در دو قالب فیزیکی و مجازی برگزار می‌شود؛ بنابراین مخاطبان نمایشگاه می‌توانند علاوه‌بر حضور در محل برگزاری نمایشگاه با مراجعه به سامانه book.icfi.ir نسبت به خرید کتاب به صورت غیر حضوری اقدام کنند. گفتنی است استفاده از بن کتاب فقط در نمایشگاه مجازی کتاب امکان پذیر می‌باشد. از این رو توضیحات کامل دریافت و استفاده از بن کتاب را در مطلب فرآهم آورده‌ایم و در ادامه می‌توانید مطالعه کنید.

نمایشگاه کتاب 1403| زمان+مکان+بن و تخفیف

نحوه خرید از نمایشگاه مجازی کتاب تهران ۱۴۰۳

افرادی که نمی‌توانند به صورت حضوری از نمایشگاه بازدید کنند اما دلشان نزد نمایشگاه کتاب است و میخواهند از فرصت خرید از نمایشگاه استفاده کنند، می‌توانند طی شش مرحله زیر کتاب‌هایی را که دلشان می‌خواهند از این نمایشگاه خریداری کنند:

 1. مرحله اول: از طریق سایت book.icfi.ir وارد پنل نمایشگاه بین المللی کتاب تهران شوید.
 2. مرحله دوم: در صورتی‌که قبلاً در این وب سایت ثبت نام کرده باشید باید بر روی گزینه ورود به حساب کاربری (در کادر بالا) کلیک کنید در غیر اینصورت باید بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید و مراحل ثبت نام را طی کنید و سپس وارد شوید.
 3. مرحله سوم: در قسمت نام کاربری، شماره همراه و برای رمز یک رمز دلخواه را انتخاب کنید. بعد از وارد کردن نام کاربری و رمز باید منتظر یک پیامک تأیید بمانید.
 4. مرحله چهارم: کدی که به شماره همراه شما پیامک شده است را در کادر تأیید وارد کنید.
 5. مرحله پنجم: بعد از طی این مراحل شما می‌توانید مشخصات کتاب دلخواهتان را جستجو کنید.
 6. مرحله ششم: بعد از اینکه کتابتان را انتخاب کردید مشخصات و آدرس خود را در قسمت مربوطه وارد نمایید. در نهایت هم وارد صفحه پرداخت شوید تا با پرداخت عملیات خود را تکمیل نمایید.

بن نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ تهران را چگونه تهیه کنیم؟

بخشی از بن‌های تخفیف نمایشگاه کتاب تهران و یارانه اعتباری خرید از این نمایشگاه، به سازمان‌ها و نهادها اختصاص دارد. متقاضیان و مسئولین سازمان‌ها و نهادها درصورت نیاز می‌توانند از روز اعلام آغاز ثبت‌نام با مراجعه به سامانه book.icfi.ir نسبت به ثبت درخواست خود مبنی بر تهیه بن کتاب نمایشگاه کتاب تهران اقدام کنند. این نهادها و سازمان‌ها پس از دریافت اعتبار، می‌توانند کتاب‌های مورد نیاز خود را از بخش مجازی نمایشگاه کتاب تهران ۱۴۰۳ در زمان برگزاری نمایشگاه کتاب یعنی ۱۹ تا ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ تهیه کنند؛ به‌عبارت دیگر امکان هزینه‌کرد بُن یارانه‌ای فقط در نمایشگاه مجازی میسر است.

یارانه خرید کتاب یا بُن کتاب، با عنوان «اعتبار خرید» به کد ملی متقاضیان اختصاص پیدا می‌کند؛ بنابراین برای ثبت‌نام به واریز وجه نیازی نیست؛ برهمین اساس اعتبار یارانه سهم خریدار، هنگام خرید کتاب در سامانه فروش متناسب خرید و تا سقف اعلام شده محاسبه خواهد شد. مشمولان باید فرآیند ثبت‌نام را بعد از دریافت پیامکِ «یارانه خرید کتاب روی کد ملی شما شارژ شد» از طریق شماره ۳۰۰۰۴۱۴۱ ادامه دهند. براساس سازوکار هزینه‌کرد بن، هر کد ملی تنها یک‌بار مجاز به دریافت بن کتاب است.

مخاطبان باید در نظر داشته باشند، برای تشکیل صفحه کاربری، الزامی برای مطابقت کد ملی و شماره تلفن همراه نیست اما برای دریافت یارانه نیاز به استفاده از شماره تلفن همراهی است که در مالکیت کد ملی باشد. شماره تلفن همراه باید فعال، در دسترس و «در اختیار» شخص ثبت‌نام کننده باشد.

یاسراحمدوند، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از افزایش اعتبار بن دانشجویی برای نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ خبر داده است. یارانه‌های خرید نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ در بخش دانشجویی افزایشی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان دارد که این مبلغ به تناسب سطح‌بندی متفاوت است.

بن دانشجویان، طلاب و اعضای هیئت علمی در نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ تهران

یارانه اعتباری خرید کتاب از سه روز قبل از آغاز نمایشگاه به اعضای هیئت علمی، دانشجویان و طلاب سراسر کشور تخصیص داده می‌شود.

دانشجویان در جریان باشند که سقف یارانه اعتباری خرید کتاب آن‌ها و طلاب، ۷۰۰ هزار تومان است که ۴۲۰ هزار تومان سهم مشارکت دانشجویان و طلاب است و ۲۸۰ هزار تومان سهم معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سقف یارانه اعتباری خرید کتاب برای اعضای هیئت علمی ۸۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است؛ از این مقدار معادل ۴۰۰ هزار تومان سهم عضو هیئت علمی و ۴۰۰ هزار تومان نیز برعهده معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود.

کتابفروشان در نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ تهران

در نمایشگاه کتاب تهران ۱۴۰۳ کتابفروشان نیز حضور دارند. ایده حضور کتابفروشان در نمایشگاه کتاب تهران در ادامه اجرای دو ایده برگزاری نمایشگاه مجازی و برگزاری همزمان دو الگوی نمایشگاه فیزیکی و مجازی، نخستین‌بار در نمایشگاه کتاب ۱۴۰۲ عملیاتی شد.

نمایشگاه کتاب 1403| زمان+مکان+بن و تخفیف

براساس اعلام مسئولان نمایشگاه، کتابفروشی‌هایی مجاز به حضور در این دوره از نمایشگاه کتاب هستند که در سامانه «بازار کتاب» به نشانی V.bazarketab.ir ثبت‌نام کرده باشند. در نمایشگاه ۱۴۰۲؛ یعنی نخستین حضور کتابفروشی‌ها در این رویداد، ۲۱۰ کتابفروشی کتاب فروختند. ثبت‌نام کتابفروشی‌ها در نمایشگاه کتاب تهران از اول ادیبهشت آغاز شد و پنجم همین ماه به پایان رسید. مجوز حضور کتابفروشی‌ها در نمایشگاه کتاب تهران بعد از تایید، صادر خواهد شد.

جانمایی غرفه‌های نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ تهران

در سی‌وپنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، همانند دوره قبل، همه غرفه‌ها ناشران اعم از ناشران بخش‌های عمومی، دانشگاهی و تخصصی، همچنین بخش کودک و نوجوان در فضای مسقف مصلای امام خمینی(ره) جانمایی شده‌اند؛ علاوه بر این در داخل نمایشگاه برای تسهیل در تردد افراد مسن و ناتوان خودروهایی برای جابه‌جایی در نظر گرفته شده است.

ناشران دیجیتال در نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ تهران

ثبت‌نام ناشران دیجیتال از ۲۹ فروردین‌ماه ۱۴۰۳ آغاز شد. این دسته از ناشران فقط مجاز به حضور در بخش فیزیکی نمایشگاه کتاب هستند و می‌توانند کتاب‌های منتشر شده سال‌های ۱۳۹۹ به بعد را در نمایشگاه عرضه کنند؛ علاوه براین باید قبل از ثبت‌نام نسبت به ثبت آثار در سامانه اقدام کنند. ناشران متقاضی حضور در رویداد نمایشگاه باید از مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز داشته باشند.

نمایشگاه کتاب 1403| زمان+مکان+بن و تخفیف

ناشران خارجی نمایشگاه کتاب تهران ۱۴۰۳

نخستین محموله کتاب‌های خارجی نمایشگاه کتاب، برابر با ۲۴ تُن از مقصد کشور لبنان وارد کشور شده است. این کتاب‌ها از ۱۱ ناشر عربی برای عرضه در نمایشگاه کتاب تهران برای عرضه آماده می‌شوند. ثبت‌نام از ناشران خارجی ۱۲ اسفند آغاز و ۳۱ فروردین‌ماه به پایان رسیده است.

سالن‌های نمایشگاه کتاب تهران

نمایشگاه کتاب تهران از بخش کودک و نوجوان، بخش ناشران عمومی، بخش ناشران آموزشی، بخش ناشران دانشگاهی، بخش ناشران خارجی، بخش ناشران دیجیتال، بخش بین‌الملل تشکیل شده است.

نمایشگاه کتاب 1403| زمان+مکان+بن و تخفیف

یمن مهمان ویژه نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ تهران؛ هند نیامد یمن جایگزین شد

۱۱ روز مانده به برگزاری نمایشگاه کتاب، هند از حضور در این رویداد انصراف داد و مسئولان برگزاری نمایشگاه از یمن به‌عنوان مهمان جایگزین این دوره خبر دادند.

آیا نمایشگاه کتاب در روز های پنجشنبه و جمعه باز است؟

برای پاسخ دادن به این سوال می‌توان به سابقه سال‌های گذشته نمایشگاه نگاهی انداخت و مشاهده کرد که درهای نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ تهران نیز مانند سالیان گذشته در تمامی روزها حتی پنجشنبه و جمعه و حتی تعطیلی‌های رسمی بر روی بازدیدکنندگان باز است.

دسترسی‌های نمایشگاه بین‌المللی کتاب ۱۴۰۳

برای رفتن به نمایشگاه کتاب ۱۴۰3 می‌توان از وسایل نقلیه عمومی اعم از مترو، اتوبوس‌، تاکسی و ون‌ها استفاده کرد. معمولاً برای پیشگیری از ازدحام و ترافیک، مترو می‌تواند بهترین گزینه باشد.

 • نحوه رفتن به نمایشگاه کتاب با مترو

نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو به مصلای بزرگ امام خمینی (ره) تهران ایستگاه‌های شهید بهشتی و مصلی امام هستند که ایستگاه مصلا در خط یک واقع شده که جنوب تهران را به شمال آن وصل می‌کند. ایستگاه شهید بهشتی نیز در نقطه تلاقی دو خط «یک و سه» واقع شده و می‌توان از هر دو خط به آن رسید.

 • فاصله ایستگاه مترو مصلی از نمایشگاه کتاب تهران: حدود ۱۶ دقیقه
 • فاصله ایستگاه مترو شهید بهشتی از نمایشگاه کتاب تهران: ۱۷ دقیقه

 • مسیر رفتن به نمایشگاه کتاب با اتوبوس

مخاطبان می‌توانند علاوه بر مترو با اتوبوس‌های معمولی و تندرو، مستقیم و عبوری به محل برگزاری نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ مراجعه کنند. ایستگاه اتوبوس‌هایی که به مستقیم به مصلی می‌روند شامل ایستگاه‌های زیر هستند:

 • میدان آزادی
 • ایستگاه تجریش
 • ایستگاه هفت تیر
 • ایستگاه میدان امام حسین (ع)
 • ایستگاه قیطریه
 • ایستگاه میدان صنعت
 • ایستگاه میدان رسالت
 • ایستگاه صادقیه
 • ایستگاه خاوران
 • ایستگاه ونک
 • ایستگاه میدان انقلاب
 • ایستگاه خراسان

 • خطوط عبوری اتوبوس و BRT برای رسیدن به مصلا:

 • خط بیمارستان امام خمینی (ره) -پایانه شهید بهشتی
 • پایانه آزادی- سید خندان
 • خط انتهای بلوار ارتش- پایانه شهید بهشتی
 • خط میدان امام حسین- پایانه شهید بهشتی
 • خط میدان انقلاب-پایانه بیهقی
 • خط میدان رسالت- میدان ونک
 • خط میدان رسالت-میدان صنعت
 • خط چهار راه خاقانی – پایانه شهید بهشتی
 • خط رسالت- مطهری
 • خط فلکه سوم تهرانپارس – خیابان شهید مطهری
 • پایانه BRT دانشگاه علم و صنعت- پایانه بیهقی (خط ۵ سامانه تندرو)

 • مسیر رفتن به نمایشگاه کتاب از طریق تاکسی

برای رسیدن به مصلی می‌توان از تاکسی‌ها یا ون‌هایی که در میدان‌های نوبنیاد، تجریش، صنعت، رسالت، راه آهن همچنین پایانه بیهقی، ترمینال آزادی، ترمینال جنوب، پایانه تهرانپارس، پایانه شاهد، پایانه خاوران، پایانه نعمت آباد استفاده کرد.

امکانات پشتیبانی نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳

همه نیروها ازجمله نیروهای امدادی، اورژانس و آتش‌نشانی در سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در آماده‌باش کامل قرار دارند. به‌منظور استفاده اکثریت از دستگاه‌های کارت‌خوان (P.O.S) در همه غرفه‌ها از این دستگاه‌ها پشتیبانی می‌شود و ناظران به‌طور منظم بر عملکرد صحیح دستگاه‌ها نظارت می‌کنند تا با بروز مشکل احتمالی نسبت رفع آن اقدام شود.

با توجه به اینکه تردد در نمایشگاه کتاب تهران، ممکن است چند ساعتی طول بکشد، بنابراین برای رفاه حال بازدیدکنندگان در محوطه‌های روباز نمایشگاه، یعنی خارج از غرفه‌های فروش کتاب به‌منظور پذیرایی و سرو انواع غذاهای سرد و گرم، نوشیدن آب معدنی و سایر تنقلات، انواع اغذیه‌فروشی برپا خواهد شد. بازدیدکنندگان به شیوه نقدی یا با کارت‌های عضو شتاب می‌توانند از امکان استفاده کنند.

به منظور ثبت خاطره‌ای زیبا و تجربه‌ای شیرین برای بازدیدکنندگان کودک، غرفه‌هایی برای برنامه‌های آموزشی، تفریحی و سرگرمی آن‌ها اختصاص داده شده است. این غرفه‌ها که در اماکن روباز برپا شده‌اند به برنامه‌های نقاشی، شعرخوانی، هیجان‌انگیز و برنامه‌های شاد اختصاص دارد تا لحظات خوشی را برای کودکان رقم بزنند.

ورودی و پارکینگ‌های نمایشگاه کتاب تهران ۱۴۰۳

در نمایشگاه کتاب تهران ۱۴۰۳ نزدیک به ۱۷ هزار پارکینگ برای بازدیدکنندگان و دست‌اندکاران نمایشگاه، پیش‌بینی شده که به‌معنای افزایش ظرفیت برای ۵ هزار دستگاه خودرو جدید است. براساس اعلام علی رمضانی، قائم مقام سی‌وپنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، محیط‌های مسقف جدید و امکانات رفاهی و بهداشتی، باز شدن درهای ورودی جدید، اختصاص پارکینگ‌های بیشتر به مردم و بازدیدکنندگان ازجمله ظرفیت‌های جدید این دوره از نمایشگاه کتاب محسوب می‌شود. افزایش ظرفیت پارکینگ نمایشگاه کتاب، مربوط به بخش‌های مرکزی و جنوبی مصلی امام خمینی (ره) است. بنا به اظهارات مسئولین مصلی، شرایط شبستان اصلی، از نظر تهویه، نسبت به نمایشگاه سی‌وچهارم وضعیت بهتری دارد.

پارکینگ‌های نمایشگاه کتاب

سه درب جدید به مصلی اضافه شده که دو در برای ورود مردم و یک در برای ماشین پیش‌بینی شده است که شامل درهای ۲۱، ۱۱ و ۴ است‌؛ بنابراین از همه جهت‌های نمایشگاه ورود نفری و خودرویی وجود دارد.

نمایشگاه کتاب 1403| زمان+مکان+بن و تخفیف

توصیه‌های کاربردی و مهم برای بازدید از نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳

قبل ورود به نمایشگاه کتاب تهران دانستن برخی توصیه‌ها خالی از لطف نیست؛ ازجمله اینکه:

 • اگر می‌خواهید از موقیعت سالن‌ها، مشخصات کتاب‌ها و محل استقرار ناشران در غرفه‌ها اطلاع داشته باشید با مراجعه به سایت tibf.ir اطلاعات لازم را درباره این موارد کسب کنید.
 • بهتر است که در روزهای اول و میان هفته به نمایشگاه مراجعه کنید زیرا در روزهای پایانی هفته قطعاً نمایشگاه شلوغ و پُرجمعیت خواهد بود.
 • در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مراکز پست مستقر شده‌اند؛ بنابراین به راحتی می‌توان کتابی را به شهرهای دیگر پست شود.
 • برای رفاه حال سالمندان، کودکان و افراد کم‌توان مینی‌بوس‌هایی در سطح نمایشگاه در نظر گرفته شده است.
 • برای بازدید بهتر از نمایشگاه توصیه می‌شود با کفش راحت و با داشتن آب معدنی و خوراکی ساده به بازدید نمایشگاه بروید.

افتتاح نمایشگاه کتاب ۳۵

نمایشگاه کتاب تهران، چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت شروع می‌شود. افتتاح نمایشگاه، ساعت ۱۵ برنامه‌ریزی شده است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این برنامه حضور دارد.

اختتامیه نمایشگاه کتاب تهران

پایان نمایشگاه کتاب تهران، شنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه است اما هنوز درباره برگزاری اختتامیه خبری منتشر نشده است.

پوستر نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ تهران

شاکله اصلی پوستر نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ تهران، تصویر کتاب‌های متعددی است که در حال ایجاد یک سازه معمارانه هستند. این اثر بدون استفاده مستقیم از عناصر سنتی فرهنگ و هنر ایرانی، تلاشی برای انتقال محتوا و ساخت تصویر با شکلی جدید و بیانی بین‌المللی و کمینه نگر شرقی است.

نمایشگاه کتاب 1403| زمان+مکان+بن و تخفیف

با توجه به اینکه «خواندن» امری گره خورده به ملکوت و سنت‌های پویا و هدایتگر پیغام‌آوران وحی است و بهترین کتاب‌های بشری، سرمایه‌های وجودی آسمانی دارند، کتاب‌هایی از بالای قاب تصویر، در حالاتی متفاوت و بالقوه، در حال تنزل درجات و پایین آمدن هستند و در مرکز قاب «امر ساختن» با چیدمانی مشابه یک سازه منسجم معمارانه را که تداعی نخستین هسته‌های شهرسازانه و تمدنی دارد، به فعلیت می‌رسانند و درهم‌تنیدگی کتاب‌ها نیز حکایت از اندیشه و فلسفه ایرانی دارد.

زمینه اعلان؛ لاجوردین فام (آبی ایرانی) است که حکایت از نمایش این چرخه بر گستره وسیع آسمان دارد که این رنگ نیز علاوه بر ایجاد حس نشاط و سرزندگی کنار تنوع رنگین کتاب‌ها، زمینه گرایش‌های دینی و عرفانی در تاریخ و فرهنگ ایران و سنت‌های تصویری نگارگری ایرانی را راهبری می‌کند.

تجمیع و چیدمان کتاب‌ها علاوه بر تداعی فرم بصری یک کتاب گشوده شده که در دو وجه اصلی خود، دروازه‌ها و ایوان‌هایی روشن دارند که با تابش نور آگاهی بر دیدگان و دل‌های بشر آن را به آرمانشهری زمینی بدل می کند، مفهومی دیگر را راهبری می کنند و آن شکل ساده سازی شده یک قلب بزرگ روشن و هندسی است که مفهوم «مهر» در جوامع را یادآور می‌شود که از نتایج کتابخوانی و فرهیختگی و جاری شدن اخلاق در زندگی بشر است و کتاب‌هایی پلکانی که بیانگر «رُشد و تعالی» انسان است.

چیدمان عنوان نمایشگاه و عناصر نوشتاری هم به گونه‌ای حاشیه‌گرایانه جانمایی شده که اولویت با خوانش بصری طرح باشد و چشم بیننده در گردش و متوجه عناصر کلیدی و داستان روایی آن‌ها باشد.

تاریخچه نمایشگاه کتاب تهران

برای اولین‌بار نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در آبان‌ماه سال ۱۳۶۶ در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران برگزار شد و تا اواسط دهه ۸۰ در این مکان میزبان علاقه‌مندان بود اما در ادامه به مصلی امام خمینی (ره) انتقال یافت و پس از آن تا به امروز به‌جز ۲ دوره که در نمایشگاه شهر آفتاب برپا شد، مصلی به‌عنوان مکان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران شناخته می‌شود. هرسال علاقه‌مندان بسیاری در داخل کشور و حتی دیگر کشورها برای بازدید و خرید کتاب به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران روانه می‌شوند.

نظرات

 • معصومه IR ۰۶:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۴
  1 1
  دبیر بهمون بن تخفیف ویژه دانش اموزان داده یعنی نمیتونیم حضوری استفاده کنیم؟
  • آنی IR ۱۴:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۴
   0 1
   چرا حضوری هم میشه استفاده کرد
 • سوده IR ۱۳:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  0 0
  29 اردیبهشت هم ساعت کاری نمایشگاه تا ساعت 20 هست ؟

  پاسخ سایت: بله / نمایشگاه کتاب در ساعت 20 روز شنبه 29 اردیبهشت 1403 به کار خود پایان داد

 • اصغر محمدزاده IR ۲۰:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  0 0
  آیا فرصت خرید مجازی هم شنبه ساعت 20 تموم میشه؟یا تمدید
 • علی رضا IR ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۳۰
  0 0
  مهلت نمایشگاه مجازی تمدید شده؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.