امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه ویژگی خاص سردار سلیمانی تقوای الهی بود، گفت: همین کلمه از شخصیت شهید سپهبد قاسم سلیمانی رمزگشایی کرده و علت این غوغا و قیامتی که برپا شد را مشخص می‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین حاج‌علی‌اکبری

حجت‌الاسلام محمدجواد حاج‌علی‌اکبری خطیب نماز جمعه این هفته تهران در خطبه‌های این نماز، در سخنانی با اشاره به جنایت تروریستی آمریکایی‌ها در به شهادت رساندن شهید سپهبد قاسم سلیمانی،  ویژگی خاص این شهید را تقوای الهی دانست و گفت: همین کلمه متفاوت و ممتاز و پرمعنا، از شخصیت حاج قاسم عزیزمان،  رمزگشایی می‌کند، این غوغا و قیامتی که به‌پا شد، حکایت از ظرفیت معنوی و ارتباط عمیق و شایسته این عبد صالح با پروردگار متعال است که شهادت او چنان عطری را رها کرد که جامعه ما و جامعه جهانی این عطر معنویت را استشمام کردند.

وی افزود: از سحر جمعه گذشته تا این جمعه فضای کشور عزیزمان و منطقه مقاومت، آکنده از عطر تقوای الهی بود.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران تصریح کرد: پس از شهادت سپهبد سلیمانی، شاهد یک تحول عظیم و روحانی هستیم و این معجزه تربیت الهی، تربیت علوی و تربیت فاطمی (ع) است که در زمانه ما به‌صورت یک مکتب ممتاز برجسته، دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد خودش یعنی مکتب تربیتی عالی امام خمینی(ره) است.

حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری به نقل قولی از یکی از دوستانش اشاره کرد و گفت: "به حاج قاسم گفتم که «محبوبیت شما اقتضا می‌کند کاندیدای ریاست‌جمهوری شوید»، ایشان در جواب گفتند: «من نامزد گلوله‌ها و نامزد شهادت هستم. سال‌هاست در این جبهه‌ها به‌دنبال قاتل خودم هستم، امّا او را پیدا نمی‌کنم» ".

وی ادامه داد: اگر پیش می‌آمد که کسی در جمعیت از حاج قاسم سلیمانی تعریف می‌کرد، ایشان واهمه پیدا می‌کرد، حتی در جمعی از مردم گفته بود که «آیا حاضر هستید اقرار کنید که من آدم خوبی هستم؟ من خودم بهتر می‌دانم که چه‌کسی هستم و خداوندی که مرا می‌بیند».

خطیب موقت نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه فتنه‌های زمان، زلزله‌ها و جاذبه‌های دنیا و زلزله‌هایی مانند داعش و قبل از آن و فتنه ۸۸ و زلزله‌ای مانند صدام برای شهید سلیمانی هیچ دل‌نگرانی ایجاد نمی‌کرد، گفت: ایشان در میدان جنگ، آرامش و وقار داشت و در برابر انواع و اقسام سختی‌ها و دشواری‌ها صبور و در شرایط عادی فقط زبانش به شکر الهی مشغول بود.

حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری در بخش دیگری از سخنانش به حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی اشاره و با خانواده‌های آن‌ها ابراز همدردی کرد و افزود: سقوط هواپیما حادثه تلخی بود، به‌ویژه اینکه جمعی از جوانان نخبه و مؤمن نیز در این پرواز حضور داشتند، به خانواده آن‌ها تسلیت می‌گوییم، همچنین به خانواده جانباختگان حادثه اتوبوس گنبد نیز تسلیت عرض می‌کنم.

وی همچنین با خانواده‌های جان‌باختگان مراسم تشییع پیکر شهید قاسم سلیمانی در کرمان نیز ابراز همدردی کرد و گفت: از خداوند متعال برای آن‌ها حشر با این شهید عزیز طلب می‌کنم.

خطیب موقت نماز جمعه این هفته تهران ادامه داد:  فرصت را برای ادای احترام به همسر و فرزندان شهید سلیمانی، به‌ویژه همسر مکرم، رشید و فداکار و فرزندان عزیز ایشان  مغتنم می‌دانم.

حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری در ادامه سخنانش با یادآوری انتصاب سردار قاآنی به فرماندهی سپاه قدس از سوی رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: با عنایت و اعتماد رهبر عالی‌قدر انقلاب، سردار قاآنی که سال‌های سال با شهید سلیمانی همراه بود و همان روش، شخصیت و دیدگاه را برخوردار است، به فرماندهی سپاه قدس منصوب شد، این انتصاب را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم با حضور این برادرِ عزیز، شجاع و خوش‌سابقه، شاهد پیروزی‌ها و فتوحات بزرگ‌تری به‌لطف خداوند متعال باشیم.

وی با تأکید بر اینکه حاج قاسم سلیمانی کار بسیار بزرگی انجام داد و این حلقه‌ها را به هم متصل کرد، گفت: این شهید بزرگوار یک زنجیره طلایی از مقاومت را در منطقه به‌وجود آورد و همه این‌ها را به مرکز فرماندهی کل متصل و تدابیر عالی رهبر انقلاب را با هوشیاری کامل در منطقه اجرا کرد، نتیجه این شد که توطئه‌های استکبار در منطقه عقیم ماند.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: هفته عجیبی را پشت سر گذاشتیم، حاج قاسم با جامعه ما چه کرد و چه قیامتی به پا شد؟ این چهل سال مجاهدت در منطقه مقاومت که تعبیر رهبر انقلاب، این شهید بزرگ، شجاعت را با تدبیر به هم آمیخته و با اخلاص به میدان آورده بود.

حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری اضافه کرد: کارویژه حاج قاسم، استمرار فتح‌الفتوح مکتب امام (ره) یعنی تربیت عناصر مؤمن، شجاع، فکور و با نگاه تمدنی در منطقه وسیع مقاومت و توسعه فرهنگ تربیتی اسلام ناب در منطقه بود، حاج قاسم جوانان رشید و شایسته را تربیت کرد.

وی تصریح کرد: حاج قاسم سلیمانی منطقه را از داعش پاکسازی کرد و امنیت را در منطقه ارتقاء و فرهنگ مقاومت را در سطح منطقه گسترش داد که با این عُمق راهبردی، امنیت ایران اسلامی تضمین شد.

خطیب نماز جمعه تهران با تأکید بر اینکه شهید قاسم سلیمانی امنیت جهانی را ارتقاء داد و تبدیل به سردار امنیت‌آفرین و صلح‌آفرین شد، گفت: امنیتی که حاصل مقاومت فعال است، در غیر این صورت امنیتی که حاصل سازش و مذاکره باشد، امنیت نیست و دوامی ندارد، اما امنیتی که محصول مقاومت فعال باشد، پایدار است.

حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری افزود: هفته گذشته نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی و تاریخ معاصر است و اتفاق عادی نیست، می‌توان از این نقطه عطف، مسیر گذشته را دید و تحلیل و برای آینده برنامه‌ریزی کرد،  در این مرحله حاج قاسم توانست تحسین رهبر انقلاب را برانگیزد.

وی تأکید کرد: حماقت بزرگ دشمن که با آن دستگاه محاسباتی فلج، آن تصمیم غلط را گرفت، لحظه‌ای را به‌وجود آورد که سال‌های سال منتظرش بود، شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی‌المهندس با بصیرت امت و حضور یکپارچه مردم نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی و منطقه مقاومت پدید آورد.

خطیب نماز جمعه تهران تصریح کرد: مهم‌ترین عملیات حاج قاسم، عملیات هفته گذشته بود که تحت ولایت امام عصر (عج) صاحب اصلی این خون‌های پاک انجام شد، همه فرماندهان شهید و رشید ما به میدان آمدند.

حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری ادامه داد: مردم حاج قاسم را می‌دیدند، اما در سیمای حاج قاسم عزیز، عرفان چمران، هوش خرازی، درایت کاظمی، قاطعیت صیاد، صلابت بابایی، صفای زین‌الدین، آینده‌نگری تهرانی‌مقدم، ایثار شهریاری و مظلومیت شهید بهشتی را می‌دیدند، همه این شهدا، ولایتمداری و وفا را در فرماندهی این عملیات مشاهده کردند.

وی اضافه کرد: ملت ایران عملیات بزرگ، سرنوشت‌ساز و باشکوهی را انجام دادند و قیامتی برپا کردند که سرشار از حماسه، قدرشناسی و شکوه بود.

خطیب نماز جمعه تهران در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: آیات شهادت دوباره تفسیر شد و همه شهدای دفاع از حریم حرم و دفاع مقدس در این عملیات وسط میدان حضور یافتند، رونق معنوی خاصی به جامعه ما داده شد.

حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری تصریح کرد: پس از عملیات شهادت حاج قاسم سلیمانی، از هویت معنوی جامعه ما رونمایی و دستگاه محاسباتی مردم و مسئولین ما به‌روزرسانی شد، دشمن‌شناسی به اوج رسید و دوباره مردم با اشاره حاج قاسم و شهدا، جمال ولایت و شکوه این نظام الهی را مشاهده کردند؛ یک ائتلاف قلبی و وحدت گفتمانی بی‌نظیر مانند روزهای اول انقلاب اسلامی در جامعه ایجاد شد.

وی،  تشییع پیکر شهید سپهبد قاسم سلیمانی را رفراندومی برای مقاومت قلمداد کرد و گفت: از کاظمین تا کرمان قیامتی برپا شد که هم بیعت برای ادامه راه و هم نفرت و تقاضای انتقام بود؛  امروز نیز وضعیت استکبار جهانی یعنی آمریکا، رژیم صهیونیستی و دستگاه استکباری، بعد از حاج قاسم وضعیت عجیبی است.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه شهاد سپهبد سلیمانی یک آبروریزی بزرگ و رسوایی بی‌نظیر برای دشمنان بود، اظهار داشت: این سرکرده تروریست دولتی که خود یک تروریست تبهکار است و دستگاه فکری و دولت ایالات متحده، مرکز اصلی تربیت تروریست‌ها است، با یک اقدام غیر قانونی، بی‌اعتنا به حاکمیت ملی عراق و نقض صریح حقوق بین‌الملل، اقدامی بی‌ارزش و منفعلانه و در کمال ناجوانمردی را انجام داد؛ با این کار یک چهره محبوب مقاومت و سردار صلح و امنیت را که برای جهان اسلام و منطقه مقاومت شناخته شده بود، به شهادت رساند.

حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری ادامه داد: هر پایگاهی نقطه ضعف آنهاست. از این به بعد این جنایتکاران بزرگ قرن و این ابر جنایتکارها در برابر یک افول تاریخی قرار دارند؛ به ویژه در عملیات اخیر که انجام شد، دوستان آمریکا به شدت در رعب و وحشت هستند. در این فکر هستند که چطور می‌شود به غول وحشی و گیج که در حال جان کندن است، اعتماد کرد؟

وی تأکید کرد: محصول این شهادت، نفرت بی‌نظیر و غیرقابل تصور از رژیم آمریکا و رژیم صهیونیستی شد. بدون شک در دادگاه افکار عمومی جهان محکوم خواهند شد. از این به بعد منافع آمریکا در سراسر جهان در معرض خطرات گسترده قرار می‌گیرد. این رژیم سلطه‌گر پایگاه‌های زیادی دارد، از این به بعد پایگاه زیاد داشتن، به‌خصوص در منطقه، برای آمریکایی‌ها نقطه قوت نیست.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه حال رژیم صهیونیستی از همیشه خراب‌تر است، اظهار داشت: تلاش مسخره سران صهیونیست‌ها برای تبرئه خودشان مبنی بر اینکه ما نبودیم و کار آمریکایی‌ها بود، نشان‌دهنده این امر است، از امروز حضور رژیم صهیونیستی در منطقه دیگر برای دستگاه استکبار نقطه قوت نیست، یک نقطه ضعف بزرگ است، زیرا در محاصره زنجیره مقاومت هستند و انگشت اتهام متوجه رژیم صهیونیستی است.

حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری تصریح کرد: اختلافات داخلی آمریکا به شدت افزایش یافته است، جمله‌ای که اخیراً ترامپ گفت: مبنی بر اینکه همه چیز خوب است، اسباب مضحکه شده است.

وی ادامه داد: تحلیل زبان بدن آن‌ها و حرف‌هایی که می‌زنند، حکایت از ترس عمیق، دستپاچگی و سرگشتگی آن‌ها دارد، ما به شدت برای مردم آمریکا متأسف هستیم؛ اگر عقلای آن‌ها دیر بجنبند، دیگر هیچ چیزی برای آن‌ها باقی نمی‌ماند، البته ما شما را به خاطر سکوت در برابر این جنایت‌ها، شریک جرم می‌دانیم.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه انتقام سخت آغاز شده است، ادامه داد: خون شهید رسواکننده و فتنه‌سوز است، مخصوصا اگر سیدالشهدای عرصه مقاومت به میدان رفته باشد،   بخش بسیار اندکی از عملیات انتقام آغاز شده است.

حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری افزود: مجلس عراق گام اول را با مصوبه انقلابی خود برداشت، مجلس ایران گام دیگری را برداشت و همه فرماندهان و عوامل پنتاگون را تروریست اعلام کرد و دولت ایران نیز بیانیه نهایی گام پنجم را در کاهش تعهدات اعلام کرد، اما سیلی، آن بود که سپاهیان عزیزمان در هوا فضای سپاه نواختند، یک سیلی قانونی، بسیار محکم و داغ به صورت سیاه شیطان زدند که هنوز دارد دور خودش می‌چرخد و گیج است که چه به روزش آمده است.

وی با تأکید بر اینکه در منطقه مقاومت هر کدام برای خودشان برای تلافی جنایت تروریستی آمریکا سهم تعیین کردند، گفت: باشید تا ببینید حزب‌الله، حشدالشعبی، انصارالله و حماس اعلام کردند ما هر کدام سهم خود را در این انتقام سخت داریم، اما رهبر انقلاب فرمودند که همه عملیات باید متوجه این باشد که آمریکای تبهکار گور خود را از منطقه گم کند و هر چه زودتر وجود نحسش را از منطقه بیرون ببرد، اگر دیر بجنبد، فرزندان فرزندان مقاومت این نجاست را از منطقه خواهند شست.

خطیب نماز جمعه تهران در بخش دیگری از سخنانش درگذشت آیت‌الله سید هاشم رسولی محلاتی را تسلیت گفت و افزود: حجت‌الاسلام رسولی‌محلاتی عالمی ارجمند و فرزانه بود که همه ۴۰ سال گذشته را به عنوان امین امام (ره) و رهبری مشغول خدمت و از دوستان امام (ره) و از ارکان بیت ایشان بود و از یاران صدیق و صمیمی و دوستان نزدیک رهبر عزیز و عالی‌قدرمان و از ارکان دفتر مقام معظم رهبری بودند، ایشان شخصیتی عالیقدر، اهل فکر و صاحب ده‌ها اثر تفسیر و ترجمه بودند، به ویژه در عرصه تاریخ اسلام که صاحب سبک بودند.

حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری تصریح کرد: یکی از اقدامات ایشان خدمتگزاری در نهاد نماز جمعه بود، حجت‌الاسلام رسولی‌محلاتی، شورای سیاستگذاری نماز جمعه را بر عهده داشتند،  نهاد نماز جمعه در کشور و همه نماز جمعه‌ها در کشور مدیون این شخصیت بزرگوار است؛ ایشان همیشه در صراط مستقیم ولایت و امامت بودند و در فراز و فرودها هرگز رهبر و مقتدای خود را تنها نگذاشتند.

خطیب موقت نماز جمعه این هفته تهران در پایان خاطرنشان کرد: حجت‌الاسلام سولی‌محلاتی در بنیاد مسکن در تمام این سال‌ها نماینده امام و رهبر انقلاب بودند، خداوند ایشان را با اجداد طاهرینش محشور کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.