امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه بیستم اسفند ماه ۱۴۰۰ گفت: اوضاع بین‌المللی در شرایط کنونی نشان می‌دهد توسعه و پیشرفت بدون امنیت کارآیی ندارد و کشور محتاج دیگران می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی

آیت‌الله کاظم صدیقی در خطبه‌های نماز سیاسی - عبادی جمعه این هفته تهران در جمع نمازگزاران با دعوت آنان به رعایت تقوا و با تبریک اعیاد شعبانیه گفت: شعبان ماه پیامبر است و خداوند چه گنج، چشمه رحمت و اکسیر اعظمی به ما داده و باید قدر آن را بدانیم و دست خالی از این پناهگاه، کانون نور و وسیله تزکیه بیرون نرویم.

وی ادامه داد: ماه شعبان را غنیمت بشماریم و مراقبات این ماه را با توجه و اخلاص انجام دهیم.

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر مواسات و کمک به همنوعان اظهار داشت: در این شرایط حساس گرانی و مشکلات معیشتی دست به دست هم بدهیم و نگذاریم به مردم ما سخت بگذرد و با آنان مواسات داشته باشیم.

صدیقی با اشاره به توصیه مقام معظم رهبری در جمع نمایندگان مجلس خبرگان رهبری گفت: رهبری نقش بی بدیل خبرگان را به اعضای مجلس خبرگان گوشزد کردند و خواستند وظیفه شان را در پایش رهبری اعمال کنند.

امر به معروف و نهی از منکر مظلوم است و به قتل رسید

وی با اشاره به جهاد تبیین ادامه داد: تبلیغ در انحراف یک جامعه و از هم گسستن یک اجتماع نقش مهمی دارد. دشمن با حجم تبلیغات ذهن‌ها، تشخیص‌ها، باورها و اعتقادات را بمباران می‌کند؛ این حرف‌ها اثر دارد. دروغ هم تکرار شود ناخودآگاه باوری در انسان ایجاد می‌شود.

خطیب موقت تهران با بیان اینکه از یک طرف دشمن هنرمندانه با ابزار مدرن اعتقادات و تشخیص‌ها را مورد هجوم قرار می‌دهد و ذهن جوان را به ویرانی می‌کشاند، افزود: اما از این طرف باید دفاع تبیین، توجیه و پاسخ لازم باشد. مساله امر به معروف و نهی از منکر که مظلوم است و حتی به قتل رسید و خبری از آن در کوی و برزن، متن جامعه و ادارات به طور مشخص وجود ندارد، یکی از موارد تبیین است.

وی اضافه کرد: قانونی سرنوشت‌سازتر از احساس مسوولیت برای موجودیت دینی و هویت مستقل و عزت خودمان وجود ندارد و باید احساس مسوولیت داشته باشیم و از هم دفاع و همدیگر را به خوبی‌ها دعوت و از بدی‌ها نهی کنیم که یکی از مصداق آن امر به معروف و نهی از منکر و تبیین حق است.

آیت‌الله صدیقی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نفوذ منطقه‌ای و پیشرفت‌های علمی در همه ابعاد در این ۴۳ سال گفت: با این‌ همه پیشرفت جهشی، برخی افراد بی‌خبر ما را امروز با کسانی که ۱۰۰ سال کار می‌کنند مقایسه می‌کنند. ما با وجود جنگ، آشوب و فتنه در این ۴۰ سال اینقدر اوج گرفتیم و باید به خود ببالیم و در حق سپاه دعا کنیم و برای هدایت یاوه گویانی که آنان را نشان گرفتند دعا و اگر قابل هدایت نیستند، برابرشان مقاومت کنیم.

خطیب موقت تهران با تحسین پرتاب ماهواره گفت: ماموریت ماهواره جمع‌آوری اطلاعات در جهات مختلف است که می‌تواند سیل و زلزله را پیش‌بینی و رصد کند و همه موارد و مسائل نظامی، راهبردی و بالا بردن بازدارنگی هم در این ماهواره ملحوظ شده است.

وی افزود: سوم اردیبهشت ۹۲ ماهواره نور ۱ با موفقیت پرتاب شد و در مدار ۴۰۵ کیلومتری زمین قرار گرفت و تاکنون ۱۰ هزار بار دور زمین چرخید و تا یک سال دیگر هم به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد. ماهواره نور ۲ کاربرد بسیار بیشتری از ماهواره نور ۱ دارد و این گام بلند سپاه در مساله فضایی شدن کشور ما به‌ عنوان نخستین کشور اسلامی است که همزمان با اعیاد شعبانیه انجام شد. ماهواره نور ۲ در کویر شاهرود با سرعت ۷.۶ کیلومتر در ثانیه در ۴۸۰ ثانیه پس از پرتاب در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار گرفت.

توسعه و پیشرفت بدون امنیت کار آیی ندارد

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه اوضاع بین‌المللی در شرایط کنونی نشان می‌دهد توسعه و پیشرفت بدون امنیت کارآیی ندارد و کشور محتاج دیگران خواهد شد، گفت: سپاه تاکنون در کنار بقیه خدماتش به جامعه در بعد کمک‌رسانی، حضور بسیج در روزهای سخت کشور، حمایت از مظلومان و مستضعفان با این قدم نشان داد که بدون اتکا به نیروهای خارجی و با اتکا به ظرفیت‌های داخلی می‌توان کارهایی انجام داد که دشمن را کور کند و به وحشت بیندازد.

صدیقی با بیان اهمیت تکیه به ظرفیت‌های داخلی و ظرفیت جوانان دانشمند، ادامه داد: ساخت این ماهواره‌ها همه به‌وسیله دانشمندان جوان انقلابی، ولایی و مردمی انجام شد و این انگیزه دینی بیشترین تاثیر را در پیشرفت‌ها دارد و در کنار آن می‌توان حدس زد با ظهور دولت انقلابی، ولایی، جهادی، پرتلاش، مردم مدار و پرخدمت زمینه‌ای پیش بیاید که این جوانان در جنگ اقتصادی تمام عیار دنیای غرب با ما هم مشکلات را رفع کنند.

وی افزود: اگر به جوانان مستعد میدان داده شود، در این جنگ هم طولی نمی‌کشد که پیروزی را نصیب ملت ایران خواهند کرد.

امام جمعه موقت تهران درباره جنگ روسیه و اوکراین گفت: این جنگ و لجن پرانی بوق‌های غرب و برخی از وابستگان ایرانی‌شان در این مساله انگشت اتهام برای نظام اسلامی ایران باز و ابهاماتی ایجاد کردند. ایران از منظر مبنای انقلابی و دینی خود حامی مظلوم و طرفدار حق علیه باطل است.

وی ادامه داد: اگر ایران در سوریه و لبنان حضور می‌یابد و برابر فلسطین مظلوم حامی قدرتمند به حساب می‌آید برای این است که جنگ اسرائیل و فلسطین و جنگ یمن و ائتلاف، جنگ حق و باطل است.

امام جمعه موقت تهران اضافه کرد: اما در اوکراین دنیای غرب در زمان شوروی وقتی دو آلمان شرقی و غربی را خواستند یکی کنند که عقب‌نشینی شوروی را لازم داشت، تعهد دادند ناتو را گسترش ندهند و به این تعهد عمل نکردند. همچنان در کشورهای مختلف پایگاه نظامی به وجود آوردند. لهستان و چکسلواکی عهدشکنی کردند و به ناتو ملحق شدند و تا مرز روسیه آمدند و تهدید ایجاد کردند.

وی با تاکید براینکه ما با جنگ و تخریب زیرساخت‌ها و کشتار مخالف هستیم، خاطرنشان کرد: اما جنگ روسیه با اوکراین در تضاد منافع است. اوکراین هم در مساله هواپیما با ما جفا و از فرصت به نفع آمریکا سوء استفاده می‌کرد.

آیت‌الله صدیقی اضافه کرد: اما افتضاح آمریکا و غرب یک بار دیگر در این جنگ نمایان شد چون برابر جنگ در یمن و فلسطین که این همه کشته می‌شوند و برابر حضور نامشروع آمریکا در سوریه و ادامه داشتن غارت منابع زیرزمینی و کشتار به نفع هیچ مظلومی موضع نگرفتند. اما در اوکراین بوق‌های‌شان به صدا درآمد و این تبعیض و ممتاز دیدن سفیدپوستان و غرب‌ها یکی از برگ‌های ننگین غرب است.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.